Wolves - Olympiacos: "Lupii" sunt favoriți la calificare

Wolverhampton este hotărâtă să devina revelația din Europa League și nu concepe să rateze calificarea în sferturile de finală. Joi, de la ora 22:00, "Lupii" primesc vizita lui Olympiacos, împotriva căreia au remizat, 1-1, în tur.

WOLVERHAMPTON ARE PLANURI MARI

După ce a terminat pe 7 în Premier League, Wolverhampton putea ajunge din nou în cupele europene dacă finala Cupei Angliei era câștigată de Chelsea. Arsenal s-a impus însă pe Wembley, așa că speranțele continentale ale "lupilor" sunt legate doar de o singură variantă: câștigarea Europa League, situație în care echipa lui Nuno Espirito Santo ar participa direct în Liga Campionilor.

Wolverhampton are avantajul de a fi avut o pauză mai mică de la ultimul meci oficial, iar antrenorul portughez a făcut tot posibilul pentru a-și menține jucătorii în formă. Până la înfrângerea cu Chelsea, cea care i-a lăsat în afara Europei, "lupii" aveau două victorii și un egal în ultimele trei meciuri oficiale.

Pe teren propriu, Wolverhampton s-a descurcat excelent în cupele europene, câștigând ultimele trei meciuri fără să primească vreun gol.

GRECII SUNT OPTIMIȘTI

Olympiacos a avut un sezon intern excelent. Echipa lui Pedro Martins a câștigat detașat titlul de campioană, la 18 puncte de poziția secundă. Mai mult, echipa din Pireu este calificată în finala Cupei Greciei, unde o întâlnește pe AEK Atena.

Alb-roșiii au disputat ultimul meci oficial pe 19 iulie. De atunci, Olympiacos a mai jucat doar un amical cu Omonia Nicosia, câștigat cu 3-0. Împotriva lui Wolverhampton, grecii nu îl vor putea folosi pe fundașul central Ruben Semedo, eliminat în partida tur.

La ultima deplasare în cupele europene, Olympiacos a jucat tot în Anglia. După ce au fost învinși cu 1-0, acasă de Arsenal, grecii au condus pe Emirates cu același scor. Aubameyang a egalat în prelungiri, dar grecii au marcat golul calificării în minutul 90.