ȘTIRILE ZILEI! CFR Cluj s-a calificat în turul 3 al preliminariilor UCL

Îți aducem și azi cele mai importante știri din sport.

LIGA CAMPIONILOR

CFR Cluj s-a calificat în turul 3 al preliminariilor din Liga Campionilor. Campioana României s-a impus și în partida retur cu Lincoln Red Imps, după succesul din tur cu 2-1. Mike Cestor a deschis scorul, iar Sigurjonsson a înscris un gol superb din lovitură liberă, în repriza secundă. În turul următor, clujenii vor întâlni Young Boys, care a învins-o pe Slovan Bratislava cu 3-2 seara trecută.

JOCURILE DE LA TOKYO

Naționala României a reușit doar o remiză albă cu Noua Zeelandă și este eliminată din competiție încă din faza grupelor. În ciuda celor 4 puncte acumulate, golaverajul i-a tras înapoi pe „tricolori”, astfel că în sferturi s-a dus Noua Zeelandă. Cam așa arată tabloul sferturilor: Spania – Coasta de Fildeș, Japonia – Noua Zeelandă, Brazilia – Egipt și Coreea de Sud – Mexic.

CONFERENCE LEAGUE

FCSB, Universitatea Craiova și Sepsi luptă, azi, pentru un loc în turul 3 preliminar. În tur, trupa lui Dinu Todoran a câștigat cu Shakhter, scor 1-0, oltenii au pierdut neașteptat cu FK Laci, scor 0-1, în timp ce Sepsi a bifat o remiză „albă” cu Spartak Trnava.

TENIS

Jaqueline Cristian a fost eliminată în turul secund al turneului de la Belgrad, fiind învinsă de către Rebecca Sramkova, numărul 203 mondial, scor 3-6, 6-3, 4-6, la capătul unui meci care a durat două ore și patru minute. Într-un alt joc, Irina Bara a pierdut în două seturi cu Tara Wurth, scor 3-6, 1-6.

TRANSFERURI

Dinamo Kiev, echipa pregătită de Mircea Lucescu, l-a transferat pe Vladislav Kulaci. Atacantul celor de la Vorskla Poltava a fost golgheterul campionatului în sezonul trecut, cu 15 reușite în 21 de partide, și a ajuns din postura de jucător liber de contract.

Sursa foto: Sportpictures.eu