Rybakina - Svitolina: Meci pentru medalia de consolare

de Albert Horvath

Sâmbătă dimineața, Elena Rybakina și Elina Svitolina vor juca în meciul pentru medalia de bronz de la Tokyo, după ce ambele au pierdut joi, în semifinale. Va fi al treilea meci direct dintre cele două, după ce ucraineanca s-a impus în finala de pe zgura de la Strasbourg, din 2020, cu 6-4, 1-6, 6-2, în timp ce kazaha a câștigat partida de pe iarba de la Eastbourne, din turul al doilea, din urmă cu o lună, cu 6-4, 7-6(3).

RYBAKINA ȘI DEZAMĂGIREA DIN SEMIFINALE

După un start decent de sezon, cu sfert de finală pierdut în trei seturi cu Sabalenka, la Abu Dhabi, Elena Rybakina a mai obținut un rezultat bun abia la Roland Garros, când, după ce a bătut-o pe Serena Williams, a ajuns între ultimele opt la Roland Garros. S-a oprit însă în sferturi, după un meci dramatic cu Anastasia Pavlyuchenkova (9-7 pentru rusoaică în decisiv). S-a descurcat apoi acceptabil pe iarbă, când a ajuns în semifinale la Eastbourne (înfrângere cu Ostapenko) și în turul al patrulea la Wimbledon (înfrângere cu Sabalenka).

De pe iarba londoneză, Rybakina a venit la Tokyo, unde a făcut un turneu foarte bun până în semifinale, ajungând să lupte pentru medalii fără să piardă set în primele patru meciuri. A câștigat cu 6-4, 6-2 cu Sam Stosur, cu 6-2, 6-3 cu Rebecca Peterson, cu 7-6(3), 6-4 cu Donna Vekic și 7-5, 6-1 cu Garbine Muguruza. În semifinale, a avut parte de cel mai complicat meci, cu o Belinda Bencic care și-a regăsit forma din urmă cu câțiva ani.

Kazaha părea că preia controlul meciului la jumătate primului set, când s-a desprins la 5-2, dar apoi și-a cedat rapid avantajul. S-a regăsit la 6-5, când a ratat patru mingi de set, dintre care două la rând pe serviciul advers. S-a ajuns într-un tie-break, câștigat clar de elvețiancă. Profitând de momentul bun, Bencic a luat avans în startul manșei a doua, dar, de această dată, a fost rândul Elenei să revină și să echilibreze partida. Scenariul s-a repetat oarecum, pentru că jucătoarea care a luat setul l-a început mai bine și pe următorul. Cu toate că a avut 2-0 în decisiv și, apoi, a făcut break și pentru 3-2, Rybakina a pierdut, după ce a cedat șase din ultimele șapte game-uri disputate. Bencic a bătut cu 7-6(2), 4-6, 6-2 și va lupta pentru aur.

SVITOLINA RATEAZĂ O NOUĂ ȘANSĂ IMPORTANTĂ

Într-un turneu marcat de surprize, așa cum se întâmplă mai mereu în circuitul feminin, Elina Svitolina a ajuns să fie jucătoarea cea mai bine cotată dintre cele opt ajunse în sferturile de finală. Ucraineanca a avut meciuri foarte grele în primele zile, petrecând și mult timp pe teren. A câștigat cu 6-3, 5-7, 6-4 cu Laura Siegemund, cu 4-6, 6-3, 6-4 cu Ajla Tomljanovic și 5-7, 6-3, 6-4 cu Maria Sakkari. Lucrurile păreau să arate ceva mai bine însă în sferturile de finală, când Svitolina a trecut cu 6-4, 6-4 de Camila Giorgi.

Semifinala cu Marketa Vondrousova a fost însă una fără istoric, actuala doamnă Monfils pierzând categoric. A fost 6-3, 6-1 pentru sportiva din Cehia, care a avut nevoie de doar 64 de minute pentru a se impune. Putem spune că este o nouă dezamăgire pentru Elina, care ratează un alt moment important al carierei. Până acum, cel mai important trofeu pentru ea este cel de la Turneul Campioanelor din 2018, competiție la care a mai jucat finala și în 2019, an în care a obținut și cele mai bune rezultate în turneele majore - semifinale la Wimbledon și US Open.

Svitolina n-a avut până aucm un an deloc grozav, astfel că și o medalie de bronz poate fi o realizare pentru ea în 2021. În afara acestei semifinale pierdute la Tokyo cu Vondrousova, ea a mai ajuns în careul de ași doar la Miami și Stuttgart. De fiecare dată, drumul spre finală i-a fost blocat de liderul mondial Ashleigh Barty, cea care, în Japonia, a ieșit încă din primul tur.