Orlando City - New York City: Mitriță, incert înaintea meciului

de Gabriel Ilcu

În a doua etapă a grupei A, din cadrul turneului MLS is Back, New York City o întâlnește pe Orlando City, practic gazda competiției, ținând cont că această întrecere care marchează revenirea fotbalului în America de Nord, după pandemie are loc în stațiunea Walt Disney World, din Bay Lake, Florida.

NYCFC este practic obligată să câștige, după ce a pierdut primul meci, cu Philadelphia Union. În respectiva partidă, Alexandru Mitriță nu a evoluat, din cauza unei accidentări și nu este sigur dacă el va fi recuperat până la ora jocului cu Orlando.

GRUPA CELOR DOUĂ A SUFERIT MODIFICĂRI

Inițial, în faza grupelor din MLS is Back Tournament trebuia să avem o grupa A cu șase formații și alte cinci cu câte patru. Cum Nashville (grupa A) și Dallas (grupa B) s-au retras din cauza numărului mare de jucători infectați cu coronavirus, Chicago Fire a fost mutată din grupa A în grupa B pentru a exista un echilibru. Astfel, în grupa A au mai rămas, pe lângă New York City și Orlando, Inter Miami și Philadelphia Union.

NANI A CÂȘTIGAT DERBY-UL FLORIDIAN ÎN PRELUNGIRI

În primul meci al competiției inovative, Orlando City s-a impus cu 2-1 în fața lui Inter Miami CF, într-un derby al statului Flordia. Franciza deținută de David Beckham a deschis scorul după pauză prin Agudelo, dar, Chris Mueller a egalat în minutul 70, în timp ce fostul star lui Manchester United, Nani, a adus victoria în al șaptelea minut suplimentar.

Orlando se poziționează astfel într-o poziție foarte bună pentru a obține calificarea în optimile de finală, ținând cont că, în fazele eliminatorii ajung primele două clasate din fiecare grupă, dar și cele mai bune patru francize care încheie pe poziția a treia.

Înainte de pandemie, Orlando nu a impresionat, remizând (0-0) cu Real Salt Lake și pierzând, în deplasare (1-2) cu Colorado Rapids. Antrenată de columbianul Oscar Pareja, pentru echipa pentru care a jucat și Kaka, în prezent nu evoluează nume foarte cunoscute ale fotbalului cu excepția portughezului Nani și, poate, a uruguayanului Mauricio Pereyra (adus de la Krasnodar) și a portarului peruvian Pedro Gallese.

Pentru meciul cu NYCFC, Pareja are tot lotul la dispozție, dar e posibil să existe anumite modificări în formula de start. Akindele și Mendez au șanse mari să intre în primul 11, în locul lui Dwyer și Rosell.

NYCFC, ÎN ACEEAȘI FORMĂ CA ÎNAINTEA PANDEMIEI

New York City FC pare să continue în același ritm, ca înainte de pandemie. Echipa lui Ronny Deila a pierdut cu 1-0 în fața Philadelphiei Union, același scor cu care a fost învins și în cele două meciuri din sezonul regulat al MLS, de înainte de pandemie. Atunci, formația lui Alexandru Mitriță a cedat la limită contra lui Columbus Crew și Toronto FC. De asemenea, tot cu 1-0 a pierdut și partida cu mexicanii de la Tigres, din prima manșă a sferturilor de finală din CONCACAF Chamopions League.

Norvegianul Deila simte că echipa sa poate rata calificarea în fazele eliminatorii, dacă lucrurile nu merg cum trebuie și contra lui Orlando City: „Dacă vrem să avem soarta în propriile mâine, trebuie să câștigăm următorul meci. Dacă facem egal, nu va depinde de noi, dar păstrăm șanse”, a zis scandinavul, care speră să aibă la dispoziție toți jucătorii înaintea următorului meci.

Pe lângă Alex Mitriță, și Maxi Moralez are ceva probleme, după ce, în partida cu Philadelphia Union, a părăsit terenul în minutul 76. În cazul în care cei doi nu vor fi recuperați la timp, linia de trei din spatele atacantului Heber ar putea fi compusă din Medina, Zelalem și Catellanos, în timp ce Parks și Sands ar urma să joace în fața apărării formată din Matarrita, Chanot, Callens și Tinnerholm. În poartă, cel mai probabil, va fi Johnson.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

* Ultimele trei meciuri directe s-au încheiat la egalitate. Ultimul a avut loc în US Open Cup, iar echipa care a mers mai departe a fost Orlando, după penalty-uri.

* NYCFC n-a mai pierdut în 90 de minute contra lui Orlando de șapte meciuri.

* În ultimele 5 meciuri ale lui NYCFC s-a marcat un singur gol.