NY City - Portland Timbers: Mitriță continuă în MLS is Back Tournament

de Gabriel Ilcu

Foarte aproape de eliminare după faza grupelor, New York City FC a ajuns acum la un pas de careul de ași în turneul MLS is Back. Echipa lui Alexandru Mitriță urmează să joace duminică, 2 august, de la ora 05:30, contra lui Portland Timbers, în sferturile de finală.

Meciul se anunță a fi unul echilibrat, dar americanii se așteaptă ca NYCFC să fie echipa care să aibă mai mult posesia, în timp ce formația din Oregon să fie cea care să caute mai mult contrele.

CU MITRIȚĂ ȘI MORALEZ ÎN TEREN, NYCFC A ARĂTAT IMBATABILĂ

New York City FC a început greu acest turneu care marchează revenirea soccer-ului în America de Nord, însă revenirea echipei poate fi explicată prin întoarcerea pe teren a lui Maxi Moralez și a lui Alexandru Mitriță. În primele jocuri, aceștia au avut probleme medicale și nu au putut evolua simultan decât foarte rar și în momente în care ei nu erau la capacitate maximă.

Prin urmare, echipa lui Ronny Deila a început greu, cu înfrângeri în fața Philadelphiei Union și a lui Orlando City, iar victoria cu 1-0 contra lui Inter Miami din ultima etapă a grupei A părea insuficientă. Cu șansă, NYCFC s-a numărat printre cele mai bune patru francize care au terminat pe locul al treilea și au ajuns în fazele eliminatorii.

În optimile de finală, echipa deținută de City Football Group a făcut un meci foarte bun și a învins-o neașteptat de clar pe Toronto FC, una dintre cele mai puternice francize din MLS. A fost 3-1, după ce Medina, Castellanos și Moralez au făcut chiar ca scorul să fie la un moment dat 3-0. Fostul jucător al Atalantei a început meciul pe bancă, dar accidentarea lui Tajouri din minutul 30 l-a determinat pe Deila să-l trimită pe teren. Decizie inspirată, pentru că argentinianul, pe lângă ultimul gol al echipei sale, a pasat decisiv la a doua reușită.

Mitriță a fost în schimb titular și a evoluat până în minutul 71. Chiar dacă nu s-a remarcat cu gol sau assist, românul va fi mai mult ca sigur pe teren din primul minut și cu Portland Timbers.

CALIFICARE LA PENALTY-URI PENTRU PORTLAND

Pentru Portland Timbers, lucrurile au stat diferit în acest turneu, în comparație cu viitoarea adversară. Echipa venezueleanului Giovanni Savarese a început mult mai bine, câștigând primele două meciuri, cu 2-1 contra lui Los Angeles Galaxy și Houston Dynamo. În ultima etapă, franciza din Oregon a remizat cu Los Angeles FC, rezultat care a calificat direct ambele formații.

Rezultatele din faza grupelor puteau fi uitate însă foarte ușor, în optimea de finală cu FC Cincinnati. Echipa lui Jaap Stam a fost prima care a marcat, dar golul lui Deplagne a fost anulat cu ajutorul VAR-ului. Până la urmă, polonezul Niezgoda a făcut 1-0 pentru Portland, în minutul 67, după pasa starului echipei, argentinianul Sebastian Blanco. Împrumutat de la Brighton, Jurgen Locadia a egalat însă din penalty, în minutul 81 și trimis confruntarea la loviturile de departajare.

Acolo, Portland s-a impus cu 4-2, după ce niciunul dintre Valeri, Mora, Blanco și Niezgoda nu au ratat, în timp ce dincola au transformat doar Siem de Jong și Cruz. Marcator în timpul regulamentar, Locadia a ratat, la fel ca Watson.

Deși parteneriatul dintre Blanco și Niezgoda pare să funcționeze, titular în atac contra lui New York City ar putea fi din nou Ebobisse, marcator a câte un gol în fiecare dintre cele trei meciuri din faza grupelor.