Milan - Parma: Urmează meciul 100 pentru Zlatan

de Gabriel Ilcu

Într-o formă foarte bună de la reluarea fotbalului în Italia, AC Milan forțează în continuare calificarea directă în grupele următorului sezon din Europa League. Aflată la patru puncte în urma Romei, a cincea clasată, echipa lui Stefano Pioli o întâlnește pe Parma, miercuri, 15 iulie, de la ora 20:30, pe San Siro.

MECIUL 100 PENTRU ZLATAN LA MILAN

Zlatan Ibrahimovic se pregătește pentru meciul 100 în toate competițiile pentru AC Milan. Revenit în iarnă în Lombardia, atacantul suedez a fost un factor esențial în ridicarea nivelului de joc al echipei. În 14 partide jucate, el a contribuit decisiv la nouă dintre reușitele rossonerilor (șase goluri și trei assist-uri). Cu acestea, el a ajuns la cifre impresionante după 99 de partide pentru Milan: 62 de goluri și 24 de pase decisive.

Zlatan a jucat pentru rossoneri în ultimele patru meciuri, însă în niciunul nu a fost integralist: cu SPAL a intrat la pauză, cu Lazio a evoluat doar în prima repriză, iar cu Juventus și Napoli a fost schimbat după puțin mai mult de o oră de joc. Suficient însă pentru două penalty-uri transformate și două assist-uri.

MILAN N-A PIERDUT DUPĂ RESTART

După pauza cauzată de coronavirus, Milan a jucat șapte meciuri și încă nu a pierdut niciunul. A câștigat cu Lecce, Roma, Lazio și Juventus și a remizat cu Juventus (în Cupa Italiei), SPAL și Napoli. În acest ultim joc, rossonerii au părut sub nivelul adversarilor, dar, cu toate acestea, ajutați de intervențiile lui Donnarumma, au ajuns să aibă 1-0, datorită lui Theo Hernandez. Francezul a ajuns la șase goluri marcate în actuala stagiune, lucru pe care niciun alt fundaș stânga al Milanului nu l-a mai reușit de la Aldo Maldera, cel care puncta de opt ori în sezonul 1978-1979.

Foarte bun în anumite momente, tot de Donnarumma se leagă însă și cele două goluri marcate de Napoli, portarului de 21 de ani putându-i-se reproșa atât reușita lui Di Lorenzo, cât și cea a lui Mertens. Milan a scăpat neînvinsă, pentru că, mai apoi, Kessie a transformat un penalty scos de Bonaventura, însă, pe San Paolo, a arătat mai slab decât cu Juventus, Lazio sau Roma.

Rămâne de văzut cum va aborda Pioli partida cu Parma, când nu-i va avea din nou la dispoziție pe Musacchio și Castillejo, dar nici pe Saelemakers, cel care a luat două galbene cu Napoli și a fost eliminat. Milan trebuie să bată dacă vrea să spere în continuare că va evita preliminariile Europa League. În condițiile în care napoletanii au luat Cupa și sunt deja în grupe indiferent de clasare, lupta se duce cu Roma, care e la patru puncte în față. În același timp, trebuie păstrat un ochi și asupra lui Sassuolo, care are punctaj maxim în ultimele patru jocuri și a venit la patru puncte în urma diavolului.

PARMA A EVITAT DRAMATIC A CINCEA ÎNFRÂNGERE LA RÂND

După pandemie, Parma pare să nu mai sperie pe nimeni. Echipa lui Roberto D'Aversa a fost foarte aproape să piardă al cincilea meci la rând, după ce, în ultima etapă, Bologna a condus cu 2-0 pe „Ennio Tardini”. Kurtic și Inglese au adus însă al cincilea punct al emilianilor de după restart, prin golurile lor din minutele 90+3 și, respectiv, 90+5.

Aproape de zona europeană înainte de pauza forțată, Parma a ajuns acum să nu mai lupte pentru nimic. După 32 de runde, e pe 12, cu 40 de puncte, cu 11 peste linia retrogradării și la zece de Milan. În această perioadă a totalizat însă doar cinci puncte, după ce, în afara remizei cu Bologna, a făcut, imediat după restart, un 1-1 cu Torino și a bătut la Genoa cu 4-1. Rând pe rând au venit însă înfrângeri la limită, cu Inter, Verona, Fiorentina și Roma.

Dat fiind faptul că Andreas Cornelius este în continuare incert, rămâne de văzut dacă D'Aversa va juca din nou cu Juraj Kucka în poziția de vârf, așa cum a încercat în meciul cu Bologna. Dacă în fața formației lui Mihajlovic, fostul mijlocaș al Milanului a evoluat în fața, alături de Sprocati, pe San Siro, acesta ar putea fi încadrat de Kulusevski și Gervinho, după ce niciunul dintre cei doi nu a fost titular duminică. O altă variantă pentru atac ar putea fi Roberto Inglese, marcator contra Bolognei. El a jucat însă abia prima jumătate de oră după o pauză de aproape șase luni.

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

• În tur, Milan a câștigat cu 1-0 la Parma, după un gol al lui Theo Hernandez, în minutul 88.
  • Milan are 13 meciuri consecutive cu gol în poarta Parmei, în Serie A.
  • Milan a câștigat 6 din ultimele 7 confruntări din Serie A, cu Parma, pe San Siro. Ultima înfrângere a fost un 2-4, în martie 2014, când pe bancă se afla Seedorf.
  • Parma a avut o cădere de formă similară și în sezonul trecut, când din etapa a 28-a și până în a 26-a, n-a câștigat niciun meci (5 egaluri și 4 înfrângeri).
  • În prezent pe banca Milanului, Stefano Pioli a condus-o pe Parma în 22 de meciuri în Serie A (3 victorii, 6 egaluri și 13 înfrângeri).
  • Milan are cel puțin 2 goluri marcate în fiecare din ultimele 5 meciuri.
  • În ultimele 6 meciuri ale celor două echipe au fost peste 2,5 goluri.