Lazio - Benevento: medie de peste 5 goluri/meci, în cele 3 dueluri directe în Serie A

de Ionuț Tătaru

La 6 puncte de Top 4, dar și cu o restanță de jucat, Lazio încă speră la o calificare în Liga Campionilor. Pe poziția a 16-a, Benevento nu e complet scăpată de grijile retrogradării, în ciuda unui avans de 8 puncte față de Cagliari, prima echipă de sub linie.

Cele două echipe, antrenate de frații Inzaghi, sunt adversare în etapa a 31-a din Serie A, duminică, de la ora 16:00, pe Stadio Olimpico din Roma.

GOLURI MULTE ÎN PRECEDENTELE „DIRECTE” DIN CAMPIONAT

Lazio și Benevento s-au întâlnit de doar trei ori în Serie A, iar bilanțul este de două victorii pentru biancocelesti și o remiză. Toate aceste meciuri s-au terminat cu goluri în ambele porți. În total, s-a înscris de 16 ori în confruntările dintre cele două formații, o medie de 5,3 goluri/partidă.

Lazialii au înscris 12 goluri împotriva lui Benevento. Doar Roma (14) și Inter (13) au marcat de mai multe ori contra grupării din sudul Italiei.

LAZIO, ÎN REVENIRE DE FORMĂ ÎN 2021

Gazdele de duminică au avut o primă jumătate de sezon dificilă, însă odată cu interarea în 2021, lucrurile s-au așezat pentru squadra lui Simone Inzaghi, care a început să recupereze din terenul pierdut în cursa pentru Top 4. De la începutul anului, doar Inter (2,56) și Atalanta (2,29) au medii de puncte mai bune decât Lazio (2,27).

Înaintea duelului din acest weekend, Lazio are 4 victorii consecutive. Ultima, 1-0 la Verona, a fost obținută datorită unui gol marcat în prelungirile partidei de Milinkovic-Savic. De când Simone Inzaghi îi pregătește de biancocelesti, sezonul 2016/17, formația din capitala Italiei a înscris 26 de goluri după minutul 90, capitol la care e depășită doar de Napoli (28).

În ceea ce-l privește pe Savic, sârbul a ajuns la 15 goluri în care a fost implicat în mod direct în acest sezon: a înscris de 7 ori și a oferit 8 pase decisive. E un record egalat al carierei în Italia. În ediția de campionat 2017/18, a participat de asemenea la 15 reușite ale biancocelestilor.

BENEVENTO E NEÎNVINSĂ ÎN ULTIMELE DOUĂ DEPLASĂRI

Benevento a stat mult timp pe un loc călduț, la mijlocul clasamentului, dar situația s-a complicat în ultimele luni. Formația pregătită de Pippo Inzaghi are doar o victorie în precedentele 14 etape, însă ce victorie: a câștigat cu 1-0 acasă la campioana Juventus.

De altfel, în ciuda perioadei dificile, nou-promovata nu a pierdut în ultimele două deplasări din campionat. Succesul de la Torino a fost precedat de remiza de pe terenul Speziei, scor 1-1.

În etapa trecută, Benevento a pierdut acasă cu Sassuolo, scor 0-1, în urma unui autogol. Oaspeții de duminică și-au dat 4 autogoluri în acest sezon, record pentru Serie A. În Top 5 campionate, doar „lanterna” Bundesligii, Schalke 04, are mai multe (5).

CE MAI TREBUIE SĂ ȘTIM

• Ambele echipe înscriu cel mai des între minutele 46 și 60: 11 goluri Lazio, 10 Benevento
  • Din etapa a 22-a încoace, actuala Gheată de Aur a Europei, Ciro Immobile, e atacantul din Serie A cu cele mai multe minute jucate fără gol marcat - 616
  • La gazde lipsește Caicedo, care e suspendat, în timp ce Luiz Felipe, Leiva și Cataldi au probleme medicale. Benevento nu se poate baza pe suspendatul Tuia și pe accidentații Moncini și Foulon

Sursa foto: Getty Images