CFR ar trebui să bifeze o calificare de rutină în returul cu Lincoln

de Levente Balint

Campioana României este obligată să-și respecte blazonul și să nu aibă emoții în returul cu Lincoln Red Imps, programat miercuri, 28 iulie, ora 20:30, pe stadionul din Gruia. În prima manșă, CFR Cluj s-a impus destul de greu, 2-1.

În caz că va trece de campioana Gibraltarului, trupa ”alb-vișinie” va da piept în turul III din Liga Campionilor cu învingătoarea ”dublei” dintre Slovan Bratislava și Young Boys Berna (în tur, 0-0).

SE CONFIRMĂ: CFR ARE ALT STIL CU ȘUMUDICĂ

Dacă până-n vară, CFR era o trupă extrem de pragmatică și eficientă, acum, de la venirea lui Marius Șumudică, gruparea din Gruia este mult mai spectaculoasă. Sâmbătă, clujenii s-au impus cu 2-1 în campionat, cu Academica Clinceni, grație unui gol victorios marcat de Latovlevici în minutul 87.

Triumful cu ilfovenii a constituit cel de-al cincilea joc oficial din ultimele șase în care CFR marchează ultimul gol din joc. Ardelenii le oferă senzații tari fanilor – cu Academica, a fost al cincilea duel consecutiv la nivel oficial în care campioana la zi a Ligii 1 nu conduce după primele 45 de minute!

Cinci din cele șase jocuri competitive de până acum ale clujenilor au avut ”GG” și ”Over 2,5 goluri” la final.

Să mai amintim că în ultimele zece partide de acasă din eurocupe, CFR a cedat o singură dată: 0-2 cu AS Roma, pe 26 noiembrie 2020. Totodată, în acest an calendaristic, ”alb-vișiniii” au pierdut doar două jocuri competitive pe propriul stadion.

MULTE GOLURI ÎN PARTIDELE LUI LINCOLN

Oaspeții de miercuri au pus reale probleme lui CFR în prima manșă, conducând cu 1-0 la pauză. Interesant este că trupa din Gibraltar avusese nouă partide oficiale la rând fără eșec înainte să cedeze contra echipei lui Marius Șumudică.

În turul precedent, Lincoln Red Imps a trecut de campioana luxemburgheză Fola (2-2 și 5-0). Scorul cu CFR nu a fost întâmplător: șase din ultimele șapte partide oficiale ale lui Lincoln au avut ”Over 2,5 goluri”.

Legat de traseul european, Lincoln a câștigat un singur duel extern când a fost vorba de ”duble” eliminatorii, un 2-1 pe terenul celor de la Santa Coloma (Andorra), în sezonul 2015/2016 al Ligii. Mai este de precizat că înfrângerile cele mai severe din prezențele continentale sunt cele suferite cu 0-5 contra lui AEK Larnaca (2017), respectiv Glasgow Rangers (2020).

Sursa foto: sportpictures.eu